Jak malovat na plast: Průvodce volbou barev pro plastové povrchy

Základy malování na plast

Když se řekne malování na plast, vybaví si spousta lidí modeláře s lepicí pistolí v jedné a drobným štětcem v druhé ruce. Ano, modeláři jsou v malování plastu králové, ale co když chcete něco originálního a vlastnoručně vytvořeného na zahradní židle, květináče nebo třeba dětské hračky? Možností je spoustu a já vám ukážu, jak na to. Nejprve si ale musíme říct něco o tom, proč je plast trochu rebel a nechce se s barvou kamarádit tak snadno jako dřevo nebo plátno.

Plast je hladký a nevstřícný materiál, co se týče přilnavosti. Když na něj nanesete obyčejnou barvu, může se stát, že nespočetněkrát uslyšíte známou otázku "To má tak být, nebo to ještě neni hotový?". Při správné přípravě povrchu a výběru správné barvy ale můžete docílit skvělých výsledků, které vydrží déle než váš poslední rekord v Tetrisu.

Příprava plastového povrchu

Příprava je klíčová a rozhodne o tom, jestli vaše dílo bude vypad at jako začarovaná princezna nebo jako průměrná žába. Takže než se pustíme do malování na čistě plastové plochy, vezměte brusný papír a jemně povrch zmatněte. Věřte mi, malovaný plast se pak nebude tvářit, jako by měl vždy omluvenku z tělocviku.

Alcohol je další vaše zbraň – ne, nemyslím tím, že byste měli pít před malováním, i když... no nic, neodbíhejme od tématu. Alkohol promění váš plastový výtvor v neposkvrněný světový zázrak, zbavený všech mastnot a nečistot. Zapomeňte na umytí vodou a mýdlem, alkohol je pro tuto práci king.

Výběr barvy pro plastové povrchy

Teď, když je váš plast připravený jako atlet na startu, je čas vybrat si vhodného společníka v podobě barvy. Akrylové barvy jsou pro plastové povrchy ideální, protože jsou odolné, vodou ředitelné a schnou rychleji než pověstné čekání na výplatu. Kromě toho vám umožní experimentovat s různými efekty a přidávat různé média pro zvýšení lesku nebo matnosti.

Speciální spreje na plast jsou jako akrobatický pilot - přesné, rychlé a efektivní. Pokud máte rádi rychlou práci a hledáte rovnoměrný povrch, spreje jsou vaším kamarádem. Dbejte ale na správnou techniku a pamatujte, že spreje mají rády dobře větraný prostor, jinak se vaše plíce stanou nechtěným uměleckým plátnem.

Techniky malování na plast

Jsou základní školy a pak jsou základní malířské techniky pro plast. Máme tu štětce, tampony, houbičky a řadu dalších nástrojů. Každý má svůj vlastní styl a s trochou fantazie můžete vytvořit skutečná umělecká díla. Čím více budete experimentovat, tím lepšího mistra v sobě objevíte.

Svět šablon je také fascinující planeta, poblíž které se oplatí zastavit. Využití šablon přináší nádherně ostré linie a „wow“ efekty, které často vydělávají potlesk a obdivné pohledy. A to ještě nemluvím o razítkách a jiných pomocnících, kteří do malování přinášejí další rozměr zábavy.

Co dělat a nedělat při malování na plast

Co dělat - trénujte trpělivost. Malování na plast vyžaduje klidnou ruku a dávku odhodlání. Toho se držte, i kdyby se plast choval nepředvídatelně. Dělejte tenké vrstvy barvy a nechte je pořádně zaschnout. Už jsem viděl tolik nadějných plastových projektů, hynoucích na větvi nedočkavosti a vrstvící se barvy, které pak nevypadaly líp než pizza po nočním tahu.

Co nedělat - Nevzdávejte to po prvním nezdaru. Možná si budete připadat jako slavný malíř na počátku kariéry, který objevuje, že jeho díla nikdo nechce. Ale věřte mi, i Picasso někdy musel začít.

Pečování o vymalované plastové předměty

Po všem té práci a lásce, kterou jste do vymalovaných plastů vložili, si zaslouží trochu péče. Udržujte je čisté, ale pozor na ostré chemikálie, které by mohly barvu poškodit nebo dokonce smýt. Měkká vlhká utěrka bude váš nejlepší přítel. A pokud chcete, aby vaše dílo odolalo bouři apokalypsy, zakončete práci speciálním lakem určeným pro plasty.

Poslední tip: udělejte si čas na občasné přelakování. Ano, je to jako s hadí kůží, musíte ji občas obnovit, aby zůstala svěží a odolná. Tohle bývá často podceňované, ale věřte, že ta hodinka navíc vám může prodloužit životnost malby na několik krásných let.

Závěr a osobní touhy

A teď, když jste obeznámeni s všemi dovednostmi potřebnými pro vytvoření plastového mistrovského díla, přeji si, abyste vykročili navenek a proměnili tyto kusy umění v úžasné výtvory, které překvapí nejen vás, ale i vaše okolí. Z více než deseti leté zkušenosti vím, že každý kout plastu, který dostane šanci ozářit se barvami, přines e radost a individualitu do vašeho domova či zahrady.

S láskou k umění a možná i malou špetkou své dětské duše doufám, že jsem vám během čtení tohoto článku při nesl inspiraci a radost ze tvoření. Tak tedy štětce do ruky a do malování!