Pouring Art: Průvodce pro začátečníky v abstraktním malování

Co je to pouring?

Pouring je technika abstraktního malování, která se za poslední léta stala neuvěřitelně populární mezi umělci i laiky. Konečně, i ten, kdo se nikdy nehlásil k štětcům a barvám, může vytvořit ohromující dílo. A jak? No, pouring je vlastně jakýsi malý zázrak. Základem je nalití barvy na plátno tak, že sama roztéká a vytváří fascinující vzory. Vůbec nejde o náhodnou souhru okolností, je to spíš o kontrolované náhodě a o tom, nechat barvy, aby si hrály na plátně podle vašich pravidel.

Materiály a nástroje, které budete potřebovat

Teď, když víme, co pouring je, můžeme se podívat na to, co k němu budeme potřebovat. Nebojte, nejde o nic, co by vám vyprázdnilo peněženku. Nejdůležitější jsou akrylové barvy a můj oblíbený partner v trestučině – plátno. Další spojenci v tomto kreativním tažení jsou pomocné směsi a média, které zabezpečují lepší tok barvy, silikon pro tvorbu buněk a různé nástroje pro aplikaci barvy, jako jsou lžíce, sítka, trysky a naše věrné ruce. Ano, připravte se na to, že budete zašpinění až za ušima, ale věřte mi, že to stojí za to!

Průprava a míchání barev

To je asi nejdůležitější části celého procesu. Pro začátečníky – protože sajrajt v kuchyni může být zábava, ale sajrajt na plátně už tolik ne. Míchání barev je jako vaření – potřebujete správný poměr ingrediencí a trochu lásky. Barvu mísíte s pouring médiem, aby byla bagrovatelná a zároveň si zachovala svou intenzitu. A trochu silikonového oleje? To je jako třešnička na dortu, která zajistí nádherné efekty v podobě buněk, které vypadají jako malé planety plovoucí ve vesmíru vašeho abstraktního umění.

Základní pouring techniky

Fajn, teď přichází část, kdy se dostáváme do rytmu. Abyste v pouring umění zabodovali, je dobré ovládat několik základních technik. Dirty Pour, Flip Cup, Swiping, Ribbon... Turbulence vzduchu ve vaší dílně se změní na víření barvy na plátně. Každá z těchto technik má svá specifika a očekávají od vás trochu cviku a trpělivosti. Po pár pokusech už ale budete ladit jemnou symfonii barev s grácií dirigenta.

Tipy a triky pro úpravu a zdokonalení vašeho díla

Malý spoiler – ani pouring není jen o lité barvě. Jsou tady triky, jak docílit efektů, které vám vyrazí dech. Uklidňující vlnění, bizarní tvary, hypnotická spirála – to je jen pár příkladů. Použití tepelné pistole nebo fénem může pomoci bublinkám na povrch a proměnit vaše dílo v něco fantastického. A co teprv, když se pustíte do vrstvení barvy, to už je pak naprostá magie.

Péče o váš abstraktní pouring obraz

A nakonec, když už máme hotovo, je potřeba se o dílo postarat, aby vám vydrželo dlouhá léta. Jak na to? Pokud to zvládnete, nenechte si první tři dny srdce rozbušené každým průvanem, který by mohl vaše umění pohnout. Obraz musí zaschnout a to chvíli trvá. Pak, ten moment, kdy ho pokryjete vrstvou ochranného laku, aby se stalo odolné vůči světlu a dotekům. Vaše dílo bude tak krásné a stálobarevné, že vám to bude dělat radost každý den.