Kdy je nejlepší doba pro malování bytu: Průvodce štětcem v ruce

Počasí a jeho vliv na malování

Všichni víme, jak počasí ovlivňuje naši náladu, ale mohli byste tušit, že má co říct i při malování bytu? Práce s barvami se nejlépe daří při stabilní teplotě a vlhkosti. Přes léto může být sice lákavé okna pořádně otevřít, ale pozor na příliš vysokou vlhkost vzduchu! A naopak v zimě je skvělé, že radiátory pomáhají barvě rychleji zasychat, ale zase bojujeme s nedostatkem přírodního denního světla.

Takže kdy je tedy ten pravý čas? Jarní a podzimní měsíce jsou ideální. Teplota je umírněná, vzduch příjemný a světla dostatek. Ale každému vyhovuje něco jiného, a s moderními barvami i dobrou ventilací se dá malovat kdykoliv!

Výběr správného období na malování

Rozhodnutí, kdy se pustit do malování bytu, nemusí být jen o počasí. Musíme brát v potaz i náš vlastní životní rytmus. Kdy se cítíme nejproduktivnější? Kdy nám to domácí rozpočet nejvíc dovolí? A co třeba úklid po malování? Nechcete si zrovna na Vánoce přidávat další starosti, že ano?

Nejlepší rada je vytvořit si plán. Váha práce s malby není k zanedbání, takže shodit vše na poslední chvíli opravdu není rozumné. Připravte si harmonogram, rozložte práci a načasujte ji tak, abyste měli dostatek času nejen na samotné malování, ale i na následné úpravy a úklid.

Význam tehdejšího rozpočtu

Je nutno připomenout, že malování bytu je investice. A jako každá dobrá investice, potřebuje rozvážný rozpočet. Odhadněte si, jaké jsou celkové náklady - nezapomeňte na barvy, štětce, válečky a další potřeby. Můžete se překvapit, kolik toho je potřeba koupit, a že lepší barva stojí víc, ale i déle vydrží.

Zvažte i možnost najmutí profesionálů. Ano, je to dražší, ale ušetříte čas a nervy a výsledek bude hladký jako zadek miminka. Ale pokud jde o peníze, a vy jste ten DIY typ, pak s dobrou organizací a přípravou to zvládnete i vy!

Psychologický dopad barev

Malování není jen o ochraně zdí nebo o chuti na změnu. Barvy mají na nás obrovský vliv. Studie ukazují, že barvy mohou ovlivnit naši náladu a dokonce i pracovní výkonnost. Například modrá podporuje klid a soustředění, zatímco oranžová vyvolává energii a kreativitu.

Při výběru barev si tedy položte otázku, jak se chcete ve svém domově cítit. Jaké emoce a energie chcete prostřednictvím barev navodit? A nebojte se experimentovat! Rozmalujte si svůj svět podle sebe.

Dlouhodobé plánování a organizace malířských prací

Přemýšlíte-li o malování, nehrajte to na poslední chvíli. Organizace a plánování jsou klíčové. Udělejte si představu o tom, kolik času bude malování vyžadovat a jak to ovlivní váš běžný život.

Plánujte předem a budete mít čas na všechno - na vybírání barev, na zakrytí nábytku a přípravu zdí. Mimochodem, kakao po ranní kávě je skvělý impulz k začínajícímu malovacímu dnu!

Zkoušení odborníků

Pokud nemáte zkušenosti, nebo si nechcete malování komplikovat, nebojte se obrátit na odborníky. Malířská firma vám ušetří čas i práci a taky garantuje, že vše dopadne podle vašich představ.

Profesionálové vám poradí i s výběrem barev, takže se nemusíte bát, že byste si vybrali něco, s čím byste nakonec nebyli spokojení. A když to vezmete kolem a kolem, zvolení odborníků je investice, která se vám může mnohokrát vrátit.

Závěrečná úprava a úklid po malování

Není malování jako malování a uklidit po něm může být stejně tak náročné jako samotný nátěr. Připravte se na to, že účinný úklid je krůček k dokonalosti. Zakryjte nábytek a podlahy, neboť i nejopatrnější malíři občas něco schytají.

Pokud nejste nejšikovnější s mopem a kbelíkem, i s úklidem vám určitě pomůže nějaká ta šikovná firma. Tím si zajistíte, že se budete moci vrátit do svěže natřeného bytu bez stopy prachu a kapky barvy na chodbě.

Etuda jednoho malířského odpoledne

Pokud máte tu čest, nechte si povědět o jednom mého malířského odpoledni, když jsem se rozhodl osvěžit si kuchyň. Doufal jsem, že nová nátěrka dodá prostoru svěží vánou, a vybral jsem si proto světlou zářivě bílou. Nuže, můj výběr byl rychlý, ale celý proces nebral konce!

Mezi hledáním správného odstínu, zakrytím veškerého nábytku a večerním úklidem jsem skončil utahanější, než kdybych běžel maraton. Ale výsledek stál za to a já jsem rád, že jsem se na to podíval právě v době, kdy jsem to zvládnul i s pohodou.