Proč začít s jednoduchými motivy
Jako začínající malíři se mnozí z nás ptají: 'Co bych měl malovat?' A odpověď je jednoduchá - začněte s něčím jednoduchým. Jednoduché motivy nabízejí možnost soustředit se na základní techniky malby, míchání barev a získání sebevědomí, aniž byste byli přetíženi složitostí objektu. Když se zaměříte na snadné téma, můžete se víc věnovat samotnému procesu a méně stresovat výsledkem.
Jablka a ovoce jako první inspirace
Ovoce je klasickým příkladem dobrého motivu pro začátečníky. Je to proto, že ovoce má relativně jednoduché tvary a umožňuje malířům procvičit si základy stínování a zvýrazňování. Hrušky, jablka nebo pomeranče mají krásné barvy a různé odstíny, které jsou skvělé pro experimentování s barvami. A když si představíte ještě kombinaci různých druhů ovoce na jednom talíři, máte před sebou hned celou paletu možností, jak si procvičit základní dovednosti malby.
Krajina jako věčná inspirace
Krajina je dalším skvělým místem pro začátek. Nejenže je příroda krásná a stále se mění, nabízí také obrovské množství možností, jak uchopit plochu plátna. Lze začít s jednoduchým horizontem, který rozděluje plátno na dvě části - zemi a nebe. Pak přidáte základní prvky jako stromy, vodu nebo políčka a už máte, i při použití jednoduchých tvarů, poměrně komplexní scénu.
Květiny a jejich nekonečná variabilita
Květiny jsou ideálním motivem pro začátečníky, protože si můžete vybrat z mnoha různých tvarů a velikostí. Od jednoduchých sedmikrásek po složitější růže – každá květina může být zjednodušena tak, aby odpovídala vašim dovednostem. Navíc se naučíte malovat různé typy lístků a zkoumat, jak světlo ovlivňuje jejich barvu a tvar. Květiny můžou také být skvělé pro vypilování techniky štětcem, protože petaly často vyžadují jemné a měkké tahy.
Abstraktní motivy pro neomezenou kreativitu
Abstraktní umění je úžasné tím, že neexistuje správný nebo špatný způsob, jak ho tvořit. Pro začátečníka je to „bezpečná zóna“, kde můžete experimentovat s barvami, tahy štětcem a texturami bez obav, že něco pokazíte. Abstraktní motivy vám dovolí vystoupit ze své komfortní zóny a pořádně procvičit svou představivost a kreativní myšlení.
Autoportréty a prostudování lidské tváře
Autoportrét je výzva, kterou si můžete zkusit, jakmile máte pocit, že ovládáte základy. Lidská tvář je složitá, ale zároveň fascinující motiv. Naučit se malovat tvář je cesta plná objevování a autoportréty nabízí jedinečnou možnost sebezápisky a reflexe. Start by může být jednoduchý – zkuste se zaměřit jen na důležité rysy a nekomplikovat si práci příliš detaily.
Zvířata a studium postojů a pohybu
Zvířata jsou skvělým tématem, které přináší spoustu výzev, ale také uspokojení. Ať už se rozhodnete malovat vašeho domácího mazlíčka nebo divoce žijící zvíře, je třeba se zaměřit na základy formy, proportion a pohybu. Malování zvířat může také být velká zábava – zkuste pro začátek nějaké jednoduché, například ptáky nebo ryby.
Portréty a výzva lidské interakce
Portréty jsou dalším krokem v evoluci začínajícího malíře. Jakmile se cítíte pohodlně s autoportréty, můžete pokračovat k portrétu někoho jiného. Je to skvělý způsob, jak lépe pochopit lidské emoce a jak je přenášet na plátno. Samozřejmě, nezapomeňte, že důležitý je zprvu výraz a celkový dojem, a detaily by neměly odvádět pozornost od hlavního poselství díla.
Moře a voda jako zdroj inspirace
Voda je široké téma, které může zahrnovat vše od jednoduché kapky vody po celé oceány. Navíc, malování vody přináší s sebou zvláštní výzvy, jako je zachycení odlesků, průzračnosti a pohybu. Začít můžete s klidným jezírka a postupně se přesunout k vlnám oceánu nebo divoké řece. Tento motiv je nejen krásný, ale i náročný a učí malíře pozorovat a zachytit plynulost a dynamiku přírody.
Napsat komentář