Jak se řekne malovat anglicky? Objasnění výrazů a tipy pro začátečníky

Základní výrazy v angličtině

Když se bavíme o malování, v angličtině existuje několik základních výrazů, které by měl znát každý začátečník. Prvním a nejzákladnějším slovem je 'paint', což je jak celkový termín pro akt malování, tak samotná barva nebo nátěr. Pokud budeme mluvit o malování obrazu, použijeme sloveso 'to paint'. Dále existuje sloveso 'to draw', což odkazuje konkrétně na kreslení, tedy tvorbu obrazců pomocí tužky, uhlíku nebo jiného nástroje na kreslení.

Různé kontexty malování

Každý milovník umění ví, že malovat můžeme v mnoha různých kontextech. V angličtině můžeme být specifičtější ohledně činnosti, kterou děláme. Pokud třeba restaurujeme starý nábytek, můžeme říct 'to repaint furniture'. Když se chytíme plátno a štětce, mluvíme o 'painting a picture'. A kdybychom se náhodou máčeli v kreativní náladě a rozsvítili graffiti na zeď, použivá se výraz 'to spray-paint'.

Tipy na zapamatování slovíček

Učení nových slovíček může být někdy oříšek, ale s pár triky to půjde jako po másle. Mnemotechnické pomůcky jsou skvělým způsobem, jak si slovíčka zapamatovat. Například, slovo 'paint' vypadá trochu jako panda, a kdo by si nezapamatoval malující pandu, že? Další tip je vizualizace nebo spojování slov se situacemi z běžného života. Pokud máte třeba štětce doma na viditelném místě, pokaždé když je uvidíte, představte si slovo 'paint' a snažte se o tom i mluvit.

Painting ve světě umění

Ve světě umění je malování tou nejkrásnější formou vyjádření. Je to o přenášení vlastních emocí, nápadů a vizí na plátno. Angličtina má pro malování obrazů skvělý termín 'fine art painting', což doslova znamená 'jemné umělecké malování'. Tento výraz se často používá v galeriích nebo při akademických diskuzích o umění. Nezapomeňme také na termín 'abstract painting', pokud se bavíme o umění, které nezobrazuje reálné objekty.

Malování a populární kultura

Malování a umění také zaujímají výrazné místo v populární kultuře. Znáte třeba píseň od Don McLean 'Vincent', která je poctou Vincentu van Goghovi? A co seriály, kde hlavní postava je umělec, a neustále slyšíme, jak mluví o 'painting techniques'? Ano, anglické výrazy související s malováním jsou všudypřítomné, a to nejen v hudbě a televizi, ale také ve videohrách a knihách.

Anglická malířská terminologie

Když jste v anglicky mluvícím prostředí a chcete se dozvědět nebo diskutovat o malířských technikách a materiálech, je dobré znát příslušnou terminologii. Mluvíme o 'brushstrokes' (štětcové tahy), 'palette' (paleta), 'easel' (stojan na plátno) a o 'canvas' (plátno). Když jdeme ještě dál do detailů, dozvíte se o 'underpainting' (podmalba), 'glazing' (lakování) a 'impasto' (technika nanášení hutné barvy).

Malování v anglických frázích a idiomech

A na závěr něco pro fanoušky jazyka – malování najdeme i v anglických idiomech a frázích! Když někdo 'paints the town red', znamená to, že si chce užít večer plný zábavy. A když se řekne, že 'a picture paints a thousand words', má to znamenat, že obraz může vyjádřit více než spousta slov. Existuje spousta takových výrazů, a je to další způsob, jak si práci s angličtinou užít a zároveň se něco nového naučit.